kurier-balkanski.blogspot.com
Strona studentów Bałkanistycznego Koła Naukowego UMK w Toruniu

sobota, 8 listopada 2014

Добродошли! / Mirë se vini!



Zapraszamy na nową stronę BKNu, czyli Bałkanistycznego Koła Naukowego UMK działającego przy Instytucie Filologii Słowiańskiej! Obecnie w skład koła wchodzą przede wszystkim studenci filologii bałkańskiej, jednak do współpracy zapraszamy także studentów innych kierunków!


Filologia bałkańska na UMK w Toruniu to kierunek z ponad piętnastoletnią tradycją. UMK jest nadal jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym studenci mogą zdobyć tytuł magistra języka albańskiego. Oprócz albańskiego prowadzona jest także praktyczna nauka języka serbskiego, chorwackiego lub bułgarskiego. Niedługo po tym, kiedy otworzono bałkanistykę w Toruniu, kadra oraz studenci zafascynowani Bałkanami zaczęli promować kierunek studiów oraz region Bałkanów urządzając coroczną imprezę Dni Bałkańskie. Obecnie za organizację akcji odpowiadają członkowie BKNu. Nad działaniami Koła czuwają dr Rigels Halili oraz dr Aleksandra Twardowska .

zeszłoroczna promocja Dni Bałkańskich

Tegoroczne Dni Bałkańskie będą piętnastymi, jubileuszowymi, więc na pewno nie zabraknie na nich atrakcji! Podczas zeszłorocznej akcji uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach języka macedońskiego prowadzonych przez
mgr Elenę Micevską oraz w wielu wykładach dotyczących m.in. sztuki Mariny Abramović czy statusu prawnego i położenia geopolitycznego Kosowa.



Gra planszowa Poznaj Bałkany

mgr Elena Micevska prowadząca warsztaty językowe języka macedońskiego

Podczas Dni Bałkańskich odbyły się także projekcje filmów oraz prezentacja projektu badawczego Koła BKN Cribs: Romowie na Bałkanach, w ramach którego członkowie Koła wyjechali w marcu 2014 r. do Wrocławia. Rozmawiali z mieszkającymi tam rodzinami romskimi. Poruszono przede wszystkim tematy związane z trudnościami mniejszości w podjęciu legalnej pracy w Polsce i stałym zameldowaniem. Studenci starali się obalić negatywne stereotypy dotyczące Romów i udowodnili, że Romowie chcieliby osiedlić się w naszym kraju i otrzymać stałe zameldowanie m.in. po to by podjąć legalną pracę w Polsce. Jednak wiąże się to z realizacją wielu wymogów prawnych, które niestety na tym etapie są dla wrocławskich Romów nieosiągalne. 


W tym roku akademickim, w kwietniu, także odbędą się Dni Bałkańskie, na które już dziś BKN serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych!

Dni Bałkańskie oraz projekty badawcze to nie jedyne działania studentów filologii bałkańskiej. W toruńskim Pubie Koniec Świata organizowany jest regularnie DKF (Dyskusyjny Klub Filmowy), podczas którego bałkaniści propagują kinematografię krajów bałkańskich. Kolejną tradycją BKNu jest organizacja Bałkańskiej Wigilii. Miłe przedbożonarodzeniowe spotkanie z bałkańskimi potrawami odbywa się regularnie i jest jednym z ulubionych przedsięwzięć studentów filologii bałkańskiej. I wreszcie Kurier Bałkański, czyli Czasopismo pracowników i studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej UMK w Toruniu, który od 2004 roku wydawany był w formie drukowanej. Dziś wraca w całkiem nowej, elektronicznej formie! Właśnie na tym blogu członkowie Koła pisać będą o swoich działaniach, propagować kuchnię, muzykę i kulturę bałkańską!

Już dziś zachęcamy do dodania strony kurier-balkanski.blogspot.com do zakładek i najczęściej czytanych stron! A jeśli ktoś z czytelników chciałby wziąć czynny udział w działalności Koła zapraszamy 19 listopada do Pubu Koniec Świata przy ulicy Podmurnej 4 o godzinie 20.00 gdzie odbędą się Otrzęsiny studentów pierwszego roku filologii bałkańskiej!

Zapraszamy!
-----
autor: Anna Krause

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz